Przegubowiec – kiedy warto sięgnąć po tego typu podnośnik?

Prace na wysokościach wymagają z jednej strony sprzętu umożliwiającego dotarcie na konkretny pułap, a z drugiej – zapewniającego bezpieczeństwo. Nowoczesne podnośniki przegubowe to maszyny, które są często niezbędne do zrealizowania zadań wysoko nad ziemią. Gdzie i kiedy najbardziej się przydają? Dowiedz się więcej z tego artykułu.

Czym są przegubowce?

Podnośniki przegubowe to tzw. urządzenia dźwignicowe, gwarantujące dostęp na nawet bardzo duże wysokości. W porównaniu z innymi rozwiązaniami (w tym rusztowaniami czy drabinami) są znacznie bezpieczniejsze, gdyż zapewniają odpowiednią stabilność. Umieszczane na samobieżnym podwoziu, są bardzo mobilne i dotrą niemal wszędzie. Często są kompaktowe, co dodatkowo ułatwia użycie ich w trudniej dostępnych miejscach. Wysięgnik, zazwyczaj z trzema punktami załamania, oprócz tego, że może wynieść użytkownika wysoko nad ziemię, często zapewnia duży zasięg w poziomie. Wszystko dlatego, że jego ostatnie ramię ma konstrukcję teleskopową. Dlatego przegubowiec w wielu sytuacjach spisze się lepiej niż, przykładowo, podnośnik nożycowy.

W jakich zadaniach najlepiej sprawdzają się przegubowce?

Maszyny te stosuje się w najróżniejszych warunkach. Wynika to z faktu, że pozwalają na dosięgnięcie celów znajdujących się za przeszkodami. Używane są m.in. przy pielęgnacji zieleni parkowej do okrzesania koron drzew. Poza tym można je wykorzystać przy np.:

  • myciu okien na wysokościach,
  • montażu oświetlenia ulicznego (i nie tylko),
  • pracach budowlanych, dekarskich i remontowych,
  • serwisowaniu linii wysokiego napięcia,

a także w halach produkcyjnych oraz magazynach z wysokimi regałami paletowymi. Są to więc urządzenia wysoce uniwersalne i zdecydowanie warto je mieć w swoim parku maszynowym.

Zakup? Czy lepiej wynajem?

Wahasz się, czy w Twoim przypadku lepszy byłby wynajem, czy zakup? Nie ty jeden! W pewnych przypadkach przegubowiec jest sprzętem, który przydaje się częściej. Tyczy się to m.in. firm świadczących usługi arborystyczne. W takich sytuacjach lepiej postawić na zakup. W pozostałych – warto rozważyć wynajem maszyny od sprawdzonego dostawcy.