Tapety ścienne 3D — jakie są rodzaje?

Obecnie w trendach wnętrzarskich coraz częściej stosowane są fototapety, które stanowią wyjątkowy element dekoracyjny salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet kuchni i łazienki. Takie produkty sprawdzą się zarówno w niewielkich (w celu optycznego powiększenia przestrzeni), jak i sporych pomieszczeniach, podkreślając styl m.in. minimalistyczny, nowoczesny czy skandynawski. Sprawdź, jakie rodzaje tapet ściennych można znaleźć na rynku.

Papierowa, winylowa, z dodatkiem włókna szklanego, a może flizelinowa?

Dobór tego elementu wykończeniowego na ścianę zależy od indywidualnych upodobań oraz stylu aranżowanej przestrzeni. Jednak poza wyborem motywu znajdującego się na tapecie ściennej, dobrze też zastanowić się nad rodzajem podkładu, szczególnie gdy remontowane są takie pomieszczenia jak kuchnia, łazienka lub pokój dziecięcy. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się tapety ścienne 3D winylowe lub z włókna szklanego, które cechuje odporność na ścieranie oraz wilgotność. W sklepach można również znaleźć produkty:

  • papierowe (najtańsza opcja, odpowiednia dla idealnie gładkich ścian),
  • flizelinowe (grube, kryjące wszelkie nierówności),
  • samoprzylepne (proste w kładzeniu).

Jakie są najpopularniejsze motywy tapet przestrzennych?

Fototapety trójwymiarowe kojarzą się głównie z pejzażami górskimi, nadmorskimi czy leśnymi. Jednak, gdy mowa o tapetach przestrzennych, zwykle chodzi o wykorzystanie geometrycznych wzorów, m.in. kół, trójkątów czy kwadratów (dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych). Producenci często proponują także unikatowy motyw ornamentu czy rysunki abstrakcyjne (pasujące idealnie do nowoczesnych wnętrz). Nie można też nie wspomnieć o tapetach nawiązujących stylem do natury (z kwiatami, liśćmi oraz zwierzętami).

Gdzie znaleźć największy wybór tapet trójwymiarowych?

Obecnie sporo materiałów wykończeniowych oraz akcesoriów dekoracyjnych jest dostępnych w sklepach działających online. Co ważne, klienci często mogą samodzielnie dobrać wymiary tapety oraz rodzaj zastosowanego podkładu. Sprzedawcy udostępniają również wiele inspiracji (z wykorzystaniem firmowych produktów) oraz porad dotyczących prawidłowego kładzenia tapety ściennej.